Wybór środków ochrony roślin - kiedy stosować preparaty nalistne, a kiedy doglebowe?
Jak powszechnie wiadomo, rośliny pobierają wodę oraz wszystkie niezbędne składniki mineralne z gleby, a więc po przez system korzeniowy. Na etapach wzrostu i rozwoju rośliny są jednak takie fazy, w których pobranie niezbędnych składników z gleby jest zdecydowanie utrudnione.
W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dolistnych środków ochrony roślin, które poprzez liście wnikną w głąb rośliny i odpowiednio ją odżywią. Rośliny powinny być „dokarmiane” pozakorzeniowo w szczególności na etapie krzewienia oraz intensywnego wzrostu , kiedy następuje niezwykłe spowolnienie możliwości pobrania składników odżywczych z gleby.
Ponadto rośliny powinny być odżywiane po przez liście, w przypadku niedoboru wody w glebie, niewłaściwego dla danej rośliny odczynu pH gleby oraz w przypadku występowania niskich temperatur. Wszystkie te czynniki mają zdecydowany wpływ na zwolnienie tempa pobierania i przyswajania przez roślinę niezbędnych składników pokarmowych pochodzących z gleby.
Warto także pamiętać, że na skuteczność preparatów dolistnych mają wpływ różne czynniki m.in.
gatunek, wiek i odżywienie danej rośliny; uregulowany odczyn pH gleby, warunki atmosferyczne, zdolności poszczególnych składników do przenikania przez liście, czy zawartość mocznika, który wpływa na lepsze uwodnienie, a tym samym na zwiększenie poboru składników pokarmowych. Należy pamiętać jednak o tym, że dolistne dokarmianie rośliny, nie zastępuje jej nawożenia.
Oczywiście niezwykle wpływa na poprawę jej kondycji, jednak stosowanie tej metody powinno być krótkotrwałe, a co najważniejsze preparaty stosowane dolistnie powinny być wyłącznie uzupełnieniem, a nie zamiennikiem dla doglebowych środków ochrony roślin.
Polecane artykuły
Znaczenie certyfikatu ISO 9001:2015 w produkcji elementów ogrodzeń elektrycznych i drogowych
Certyfikat ISO 9001:2015 to międzynarodowy standard zarządzania jakością, kluczowy dla firm produkujących elementy ogrodzeń elektrycznych i drogowych. Posiadanie tego dokumentu podkreśla zaangażowanie w dostarczanie produktów najwyższej jakości, zgodnych z międzynarodowymi normami. Dzięki temu przed
Utrzymanie czystości na terenach zielonych - jakie środki czystości wybrać dla parków i ogrodów?
Utrzymanie czystości w terenach zielonych, takich jak parki i ogrody, jest kluczowe dla estetyki oraz zdrowia publicznego. Wybór odpowiednich środków ma znaczenie dla atrakcyjności tych przestrzeni. Warto korzystać z profesjonalnych produktów firm zajmujących się higieną, które oferują indywidualne