Działanie preparatów chwastobójczych i grzybobójczych
Preparaty chwastobójcze i grzybobójcze stanowią nieodłączne wyposażenie każdego rolnika, sadownika, czy ogrodnika. Są niezastąpioną bronią w walce z chwastami i grzybami. Jakie działanie wykazują, że cieszą się tak ogromną popularnością i powodzeniem? Preparaty chwastobójcze jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie unieszkodliwić chwasty występujące w uprawach. Ich zadaniem jest całkowite zniwelowanie występujących agrofagów. Wśród herbicydów można wyróżnić te o działaniu dolistnym, doglebowym i dolistno-doglebowym.
W zależności od ich rodzaju, preparaty wnikają w roślinę za pośrednictwem liści lub systemu korzeniowego, doprowadzając do powolnego obumierania chwastu. Na rynku dostępne są preparaty w formie proszku i granulatu, jak również płynu gotowego do użycia oraz koncentratu. Każdy z nich wymaga odpowiedniej aplikacji. Preparaty chwastobójcze bezwzględnie zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się na etykiecie produktu. Rośliny uprawne oprócz tego, że muszą zmagać się z intruzami w postaci chwastów, równie często atakowane są przez grzyby, które stanowią dla nich niemałe zagrożenie.
Z grzybami w uprawach można walczyć przy pomocy odpowiednich preparatów grzybobójczych zwanych fungicydami. Preparaty te w głównej mierze pomagają zwalczać choroby roślin wywoływane przez grzyby m.in. szarą pleśń, parcha, brunatną zgniliznę, czy kędzierzawość liści. Pośród preparatów grzybobójczych, które wykazują również działanie zapobiegawcze warto zwrócić uwagę na Mythos 300 S.
C, czy Miedzian 50 WP. Drugi z nich został dopuszczony do użycia także w uprawach ekologicznych. Innym ciekawym preparatem jest Topsin M 500 S.C wykazujący działanie systemiczne. Ma silne działanie lecznicze.
Eliminuje grzyby, które zainfekowały roślinę.
Polecane artykuły
Wyciągi z roślin jako naturalna forma walki z zachwaszczeniem upraw
Z uporczywymi chwastami w uprawach możemy walczyć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą metody mechaniczne, mechaniczno-chemiczne oraz chemiczne. Coraz częściej jednak szukamy alternatywnych, ekologicznych rozwiązań, które okażą się skuteczne i jednocześnie nie będą wykazywały się negatyw
Wybór środków ochrony roślin - kiedy stosować preparaty nalistne, a kiedy doglebowe?
Jak powszechnie wiadomo, rośliny pobierają wodę oraz wszystkie niezbędne składniki mineralne z gleby, a więc po przez system korzeniowy. Na etapach wzrostu i rozwoju rośliny są jednak takie fazy, w których pobranie niezbędnych składników z gleby jest zdecydowanie utrudnione. W takich sytuacjach naj