Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do uprawy pszenicy ozimej?
Pszenica ozima jest zbożem dość wymagającym. Dlatego przed przystąpieniem do jej uprawy, należy wiedzieć jakie warunki atmosferyczne są dla niej najkorzystniejsze, jaka gleba wpływa na urodzajność jej plonów oraz jakich nawozów i pielęgnacji potrzebuje, aby rozwijać się prawidłowo, a przede wszystkim zdrowo. Pszenica ozima wymaga odpowiedniego nawodnienia. W latach o mniejszej ilości opadów, zdecydowanie spada ilość jej plonów.
Największe wymagania wodne pszenicy ozimej występują w okresie krytycznym, a więc od etapu krzewienia, aż do zakończenia etapu strzelania w źdźbło. Z kolei zbyt duża ilość wody w czasie formowania i dojrzewania ziaren może wpływać na rozwój chorób grzybiczych i zdecydowane obniżenie jakości ziaren, w konsekwencji czego może doprowadzić do znaczącego zmniejszenia plonów. Pszenica ozima charakteryzuje się również dość dużymi wymaganiami pogodowymi. Najdogodniejsze są dla niej ciepłe jesienie, krótkie zimy i słoneczne wiosny z umiarkowanymi opadami.
Ten rodzaj zboża ma także zdecydowanie wysokie wymagania glebowe. Pszenicę ozimą należy uprawiać na najlepszych glebach bogatych we wszelkie niezbędne minerały m.in. potas, magnez i fosfor.
Ponadto gleba pod uprawę pszenicy ozimej powinna mieć uregulowany odczyn pH pomiędzy 6,0, a 6,8. Pszenica ozima ma niewielkie trudności z poborem składników pokarmowych z gleby. Jest szczególnie narażona na niedobór miedzi i manganu, którymi trzeba ją dokarmiać przy użyciu odpowiednich preparatów aplikowanych dolistnie. Ponadto pszenicę ozimą należy także nawozić fosforem i potasem.
Ponadto wczesną wiosną, czyli w momencie rozpoczęcia wegetacji pszenicy, należy nawozić ją azotem.
Polecane artykuły
W jaki sposób zapobiegać pojawianiu się grzybów w uprawach?
Grzyby są jednym z częstszych i bardziej uciążliwych problemów wielu rolników i działkowców. Chętnie porastają pola uprawne zabierając tym samym przestrzeń, wodę i składniki odżywcze roślinom uprawnym. Grzyby łatwo się rozprzestrzeniają. Gdy pojawią się na danym obszarze raz, trudno będzie się ich
Wyciągi z roślin jako naturalna forma walki z zachwaszczeniem upraw
Z uporczywymi chwastami w uprawach możemy walczyć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą metody mechaniczne, mechaniczno-chemiczne oraz chemiczne. Coraz częściej jednak szukamy alternatywnych, ekologicznych rozwiązań, które okażą się skuteczne i jednocześnie nie będą wykazywały się negatyw